Hλεκτρονικό περιοδικό με θέματα και ειδήσεις από την Εύβοια   ...στο διαδίκτυο από το 1999

Νίκη του Γυμναστικού Συλλόγου Χαλκίδας με τη Λιβαδειά

Παρασκευή, 5 Νοεμβρίου 2010, 13:45
Περισσότερα νέα από την τοπική επικαιρότητα

-
- - -

Την Τετάρτη 3 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε η 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος Γ' Εθνικής μπάσκετ. Ο Γυμναστικός Σύλλογος Χαλκίδας επέστρεψε στις νίκες μετά την πρώτη ήττα του στον Αργοναύτη Τρίγλιας και κέρδισε την ΑΕ Λιβαδειάς με 76-66 στο κλειστό γήπεδο της Κανήθου παρουσία περίπου 300 φιλάθλων. Τα πεντάλεπτα ήταν: 25-9, 42-34, 60-47, 76-66.

Η ομάδα της Χαλκίδας, ήταν από το πρώτο λεπτό του αγώνα πολύ καλύτερη, και με πολύ μεγάλη πίεση και στην άμυνα, αλλά και με πολλές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 25-9, έχοντας πολύ καλά ποσοστά σε όλα τα σουτ δύο και τριών πόντων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Λιβαδειά πίεσε και ανάγκασε τους παίκτες του Γυμναστικού σε πολλά λάθη αμυντικά αλλά και επιθετικά. Έτσι κατάφερε να κερδίσει το δεύτερο δεκάλεπτο και να μειώσει στο ημίχρονο 42-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γυμναστικός ανέβασε την απόδοσή του σταθερά, και έχοντας σε πολύ καλή ημέρα αρκετούς από τους παίκτες του έφτασε στην τελική και πολύ άνετη επικράτηση με 76-66.

Από το Γυμναστικό καλύτεροι παίκτες ήταν ο Κατσούλας και ο Γεωργίου, ενώ από τη Λιβαδειά διακρίθηκαν ο Αλεξίου και ο Κουλουριώτης.

Γυμναστικός Χαλκίδας (Βελισσαράκος - Μιχαήλ) Αγγέλου, Μαυρομάτης, Γεωργίου 19 (3), Φωτίου 21 (3), Πούλος, Κατσούλας 16, Καπελέρης 5 (1), Σαμουρέλης 11 (1), Βελισσαράκος, Μπακάμης 4, Γεροντίτης. Δεν αγωνίστηκε για μια ακόμη φορά ο Γέρεμιτς λόγω τραυματισμού.

Α.Ε.Λιβαδειάς (Αριδάς) Ταμπιτσίκας 3, Αλεξίου 14 (2), Τερματζίδης 6 (2), Καρτσονάκης 8 (2), Μουρατίδης 6 (1), Δελέγκος 4, Κουλουριώτης 20, Σκορδάλης 5 (1), Αβράμος.

Την 5η αγωνιστική, την Κυριακή 21 Νοεμβρίου, ο Γυμναστικός θα αγωνιστεί εκτός έδρας με το Φιλαθλητικό Ζωγράφου.