Hλεκτρονικό περιοδικό με θέματα και ειδήσεις από την Εύβοια   ...στο διαδίκτυο από το 1999

Βόρεια Εύβοια - Μηνιαία εφημερίδα ενημέρωσης της βόρειας Εύβοιας. Επικοινωνία: Πάνος Βασιλόπουλος Τηλ.: 22270 31261 email: [email protected]
Έκδοση: Οκτώβριος 2003
Περισσότερα άρθρα από την έκδοση
Περισσότερες εκδόσεις

Αναγέννηση Μαντουδίου: Εικόνα απογοήτευσης
Απαράδεκτη εικόνα παρουσίασε η ιστορική ομάδα του Μαντουδίου στον αγώνα με την Ιστιαία. Η ομάδα ξεκίνησε με 9 παίκτες, στον πάγκο μόνο ο Σακλάρας. Μετά από 15 λεπτά εμφανίστηκε και άλλος παίκτης και έτσι έγιναν 10. Ο αγώνας είχε και τα ευτράπελα. Με 9 παίκτες το Μαντούδι κέρδισε πέναλτυ (το έχασε), και αμέσως μετά δοκάρι. Στο 35 ο Συμεωνίδης με ωραίο βολέ παραλίγο να στείλει τον αμυντικό του Μαντουδίου γκόλ. Απεβλήθη αμέσως. Οι φίλαθλοι απέξω φώναζαν: έρχεται κι άλλος θα γίνουν 11. Στο 45 όμως το Μαντούδι έμεινε με 9 αφού αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας Πριόνας. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν 7 γκόλ!!! Όμως ο αγώνας είχε σασπένς μέχρι το 83 αφού το σκόρ ήταν 3 - 2. Τελικό σκόρ: Ιστιαία - Μαντούδι 5 - 2 Βγαίνοντας από το γήπεδο διαπίστωσα ότι το Μαντούδι είχε έρθει με το λεωφορείο του Δήμου Κηρέως. Δηλαδή αν έρχονταν κανονικά 20 αθλητές τι θα τους μετέφερε; Τραίνο; αυτά να τα βλέπει ο Ευαγγελόπουλος.

Μα τι σκαρφίζεται ο Έλληνας!!!
Και τι δεν σκέφτηκαν οι παράγοντες της ΕΑΓ για να παίξουν στο γήπεδο των Γουβών. Μέχρι και ανάδοχοι εργολάβοι έγιναν και άρχισαν να κατασκευάζουν το γήπεδο Αρτεμισίου. Προφανώς για να μην παίξουν στο Αρτεμήσιο αλλά στις Γούβες. Έλα ντε που η φυσική αγωγή από πέρυσι το έκρινε ακατάλληλο ζητώντας να γίνουν κάποιες διορθώσεις. Έτσι η ΕΠΣΕ τους έστειλε στην Ιστιαία. Η διοίκηση της ΕΑΓ μη μπορώντας να παίξει στις Γούβες, ούτε ήθελε και στην Ιστιαία, ζητούσε από την ΕΠΣΕ να παίξει πλέον στο Αρτεμήσιο. Ο Δήμαρχος Αρτεμισίου είχε άγνοια για την άμμο που έριξαν στο κέντρο του γηπέδου και δήλωσε στην ΕΠΣΕ ότι το γήπεδο μπορεί να φιλοξενήσει τον αγώνα (με τα Λουκίσια). Έτσι εν ριπή οφθαλμού πριν τον αγώνα η άμμος από το κέντρο του γηπέδου εξαφανίστηκε και ο αγώνας ξεκίνησε. Δεν μπορούμε να ξέρουμε πως βρέθηκε η άμμος εκεί. Όμως ο Δήμαρχος δεν ήξερε, ενώ η Διοίκηση ήξερε!!!

Φεργαδιώτη δεν ήξερες, δεν ρώταγες;
Ένσταση έκανε ο πρόεδρος της ΑΕΛ για την συμμετοχή αποβληθέντα ποδοσφαιριστή του Μαντουδίου επί δεκάλεπτον χωρίς να τον πάρει χαμπάρι ο Διαιτητής. Την ένσταση την έκανε όμως την άλλη μέρα ενώ ο ΚΑΠ προβλέπει ότι πρέπει να γίνεται στο φύλλο αγώνα. Αραγε πόσοι παράγοντες έχουν διαβάσει το φύλλο αγώνα; Την 10λεπτη συμμετοχή την παραδέχεται και το Μαντούδι σε υπόμνημα που έστειλε προς την ΕΠΣΕ διαμαρτυρόμενο για τους διαιτητές. Έτσι 2 βαθμοί πέταξαν για την ΑΕΛ λόγω άγνοιας των παραγόντων. Τα χρήματα της ένστασης ποιος τα υπολογίζει; Εχει λεφτά ο πρόεδρος!!!