Hλεκτρονικό περιοδικό με θέματα και ειδήσεις από την Εύβοια   ...στο διαδίκτυο από το 1999

Στη θέση που της αξίζει

Αυλίδα - Μηνιαία εφημερίδα της Αυλίδας. Επικοινωνία με την εφημερίδα: Δ. Κουρνόπουλος Τηλ.: 6977003965
Έκδοση: Ιούλιος 2002
Περισσότερα άρθρα από την έκδοση

Επιτέλους την δεύτερη θέση στην βαθμολογία του πρωταθλήματος κατέλαβε η ομάδα της «ΑΥΛΙΔΟΣ» και του χρόνου θα την απολαύσουμε στην Α΄ Ερασιτεχνική κατηγορία. Ελπίζουμε και φέτος, με συντονισμένες ενέργειες του προέδρου κ. Γιαλού Κων/ντίνου, της Διοίκησης και του προπονητή κ. Καμαριώτη Τάσου, να δούμε την «ΑΥΛΙΔΑ» να πρωταγωνιστεί και στο επόμενο πρωτάθλημα.

Στην προσπάθεια αυτή, θα πρέπει οι παίκτες της ομάδας, μαζί με όποιες μεταγραφές ουσίας γίνουν, να δώσουν και πάλι τον καλύτερο εαυτό τους για να έχουν και πάλι τον υπέροχο κόσμο της ΑΥΛΙΔΟΣ στο πλευρό τους.

Στο γήπεδο παρευρέθησαν ο Δήμαρχος ΑΥΛΙΔΟΣ κ. Παύλου Χρήστος, ο αντιδήμαρχος κ. Χαρίσης Θωμάς, ο κ. Μαρίνης Χρήστος και ο κ. Λειβαδίτης Θανάσης.

ΠΑΡΑΛΙΑ - ΠΡΟΠΟΝΤΙΔΑ (0-5)

Διατήρησε τη διαφορά των 10 βαθμών από το Αφράτι νικώντας την Αχλαδερή με 3-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο στο οποίο κατάφεραν να προηγηθούν στο 30΄ 1-0 με ένα εντυπωσιακό βολ-πλανε του Κ. Μπαρώτα από το σημείο του πέναλτι, που τράνταξε τα δίχτυα της αντίπαλης ομαδας. Στην επανάληψη είχαμε σαφώς καλύτερο θέαμα με ακόμη δύο γκολ. Το 2-0 έγινε στο 30΄ του δεύτερου ημιχρόνου με τον Κ. Μπαρώτα και το γκορ έκλεισε πάλι ο Κ. Μπαρώτας στο 36΄ κάνοντας το σκορ 3-0. Το Διαιτητικό τρίο ήταν από την Λιβαδειά και η βαθμολογία ήταν καλή. Από την Αυλίδα διακρίθηκαν οι: Κ. Μπαρώτας, Γ. Καραντώνης και Β. Μπαρώτας. Παρατηρητής του αγώνα ήταν ο Λευτέρης Φρυγανάς.

18-5-02
ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ - ΑΥΛΙΔΑ (1-1)
ΒΑΤΩΝΤΑΣ - ΠΑΡΑΛΙΑ (2-1)

19-5-02
ΚΑΛΟΧΩΡΙ-ΠΑΝΤΕΙΧΙ - ΠΑΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (11-0)

Το παιχνίδι μεταξύ Ελλήσποντος - Αυλίδα έμεινε στο (1-1) καθώς οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς ανώτεροι και αποφασισμένοι για το θετικό αποτέλεσμα. Στο 7΄, ο Χιώτης κεφαλιά δίπλα από το δοκάρι. Στο 25΄, πάλι ο Χιώτης έκανε κεφαλιά και η μπάλα βγήκε άουτ. Στο 27΄, ο Παύλου σουτ στη μικρή περιοχή και η μπάλα βγήκε άουτ. Στο 29΄ πάλι ο Παύλου σούταρε από την μικρή περιοχή και η μπάλα πέρασε άουτ. Ο Ελλήσποντος στο 31΄ άνοιξε το σκόρ με τον Μπακρή, έτσι και τελείωσε το 1-0 στο πρώτο ημίχρονο. Στο 45΄ απέβαλε ο διαιτητής τον Κ. Μπαρώτα γιατί χτύπησε τον αντίπαλο (έφαγε 1 αγωνιστική). Στο Β΄ ημίχρονο η ΑΥΛΙΔΑ μπήκε αποφασισμένη. Στο 24΄ ο Μπαρώτας Β. σούταρε άουτ. Στο 43΄ με κεφαλιά ο Β. Μπαρώτας άνοιξε το σκορ και έκανε το 1-1. Στο 45΄ ο Νικήτας δεν σούταρε μέσα από την μικρή περιοχή. Το διαιτητικό τρίο του κ. Μπαιμπάκη ήταν καλό.

25-5-02
ΑΥΛΙΔΑ - ΑΦΡΑΤΙ (2-2)
ΠΑΡΑΛΙΑ - ΑΛΑΤΣΑΤΑ (2-2)

26-5-02
ΝΕΑΠΟΛΗ - ΚΑΛΟΧΩΡΙ-ΠΑΝΤΕΙΧΙ (0-4)

Τα γκολ του αγώνα Αυλίδα-Αφράτι: Στο 70΄ ο Γ. Σπανός κρέμασε τον τερματοφύλακα 0-1και στο 74΄ κέρδισε πέναλτι και έκανε το 0-2. Στο 84΄, σουτ του Γ. Καραντώνη μείωσε τη διαφορά σε 1-2 ενώ στο 90΄ κέρδισε πέναλτι και έκανε το 2-2.

Οι καλύτεροι παίκτες από πλευράς Αυλίδας ήταν οι: Καραντώνης Γ., Μπαρώτας Β. και Λύγκρος Π. Από Αφράτι: ο Α. Τσήμας και ο Β. Τσήμας. Καλή η διαιτησία του κυρίου Γραμματικού αλλά και των βοηθών Μεγαρίτη και Φωτιάδη.

29-5-02
ΑΥΛΩΝΑΡΙ - ΑΥΛΙΔΑ (2-1)
ΠΑΡΑΛΙΑ - Α.ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (2-1)

Επεισοδιακό ήταν το παιχνίδι ανάμεσα στο Αυλωνάρι και την Αυλίδα που βρήκε νικήτρια το Αυλωνάρι με 2-1.