Αυλίδα - Μηνιαία εφημερίδα της Αυλίδας. Επικοινωνία με την εφημερίδα: Δ. Κουρνόπουλος Τηλ.: 6977003965
Έκδοση: Μαϊος 2001
- -

Οι παλαίμαχοι
Ποδοσφαιρικός αγώνας παλαιμάχων μεταξύ των ομάδων της ΕΛΑΦΟΥ και του ΦΑΡΟΥ πραγματοποιήθηκε την Μεγάλη Παρασκευή. Ήταν ένας αγώνα με παλαιμάχους αλλά και νεομάχους κουρασμένους.

Ισοπαλία
Ο ποδοσφαιρικός αγώνας μεταξύ ΕΛΑΦΟΥ και ΦΑΡΟΥ έληξε ισόπαλος 5 - 5. Την ισοφάρηση πέτυχε στο τέλος του αγώνα με απευθείας φάουλ η ομάδα του ΦΑΡΟΥ.

Στην συγκεκριμένη φάση της ισοφάρησης ο διαιτητής σφύριξε πέναλτι υπέρ της ομάδας του ΦΑΡΟΥ, μια και ο φίλος Κώστας, παρόλο που δεν το παραδεχόταν, έκανε στην μεγάλη περιοχή χέρι. Ο διαιτητής όμως έδωσε φάουλ εκτός περιοχής. Από αυτό το φάουλ έγινε και το τελικό 5 - 5.

Τα πεναλτάκια
Ο ποδοσφαιρικός αγώνας μεταξύ ΕΛΑΦΟΥ και ΦΑΡΟΥ δεν θα τελείωνε με τίποτα, αν δεν δίνονταν αυτά τα πεναλτάκια που δόθηκαν. Κατάντησε σαν το μπάσκετ, που όταν έβγαινε η μπάλα εκτός γηπέδου σταμάταγε ο χρόνος και το δεύτερο ημίχρονο αντί 30 λεπτά έφτασε τα 50 λεπτά, μέχρι να ισοφαρήσει ο αγώνας.

Πολιτικά υπονοούμενα
Αγώνας παλαιμάχων με πολιτικά υπονοούμενα για τις επόμενες δημοτικές εκλογές, μεταξύ ΑΕΚ (Ανανεωτική εκσυγχρονιστική κίνηση) και υποψηφίων.

Μακρόχρονη αποχή
Παρά την μακρόχρονη εποχή από τον αγωνιστικό στίβο ήταν αρκετά καλός ο δικηγόρος και υποψήφιος νομαρχιακός σύμβουλος Γιώργος Σπύρου.

Ο γραβατωμένος
Ο Δήμαρχος Αυλίδας κ. Χρήστος Παύλου δεν συμμετείχε στην ποδοσφαιρική αναμέτρηση μια και ήταν γραβατωμένος και ετοιμαζόταν για περιοδεία στους επιτάφιους. Τον αγώνα πάντως το παρακολούθησε.

Οι τερματοφύλακες
Φίλε Γιώργο, οι τερματοφύλακες ακουμπάνε την μπάλα και με τα χέρια. Μπορεί να πέρασε καιρός από τότε που έπαιζες μπάλα, αλλά ο κανονισμός για τους τερματοφύλακες δεν άλλαξε.

Περαστικά
Φίλε Λευτέρη, σου εύχομαι περαστικά για τον τραυματισμό σου στον αγώνα παλαιμάχων, αλλά ήταν επόμενο αφού δεν ήσουν προπονημένος. Ασχολήσου με κάποιο άλλο άθλημα πιο ήπιο και να σου ταιριάζει.

Η προθέρμανση
Τραυματισμό κατά την διάρκεια της προθέρμανσης συνέβηκε στον φίλο τον Γιώργο από το Βαθύ και έτσι δεν έπαιξε τον αγώνα. Γιώργο, την προθέρμανση πρέπει να την προσέχεις πάντα, γιατί υπάρχει κίνδυνος να καείς. Ω! ρε τι έχει να μου σύρει από εδώ και πέρα! Δεν μου κοβότανε η γλώσσα ή μάλλον καλύτερα η μελάνη!

Το πάνω χέρι
Δεν μαζευόμαστε οι Βαθιώτες και θέλουμε να έχουμε και το πάνω χέρι. Πενταπλάσιο πληθυσμό από τον Φάρο έχει το Βαθύ, αλλά στον αγώνα παλαιμάχων προσήλθαν επτά με οκτώ παίχτες, σε αντίθεση με τον Φάρο που προσήλθαν καμιά τριανταριά.

Αλλά το ξέχασα. Εμείς μαζευόμαστε μόνο στις εκλογές και θέλουμε να επιβάλλουμε και την άποψή μας. Όχι δεν θέλω να το παίξω αντικειμενικός, αλλά πρέπει να είμαστε και λίγο ειλικρινείς!